Včasné projekty

Příjem žádostí spuštěn od 1. 3. do 31. 5. 2023

Cílem výzvy je zachycení projektů sborů a škol EA ve fázi úvah, záměru i realizace, které ÚCK skrze Projektové oddělení může nabídnout k podpoře dárcům, kteří se na ČCE obracejí.

Jen v roce 2022 byla ČCE oslovena na podporu projektů ve výši ca 15 milionů korun s tím, že na přípravu řady z nich byl čas, ale na přípravu projektů pro některé výzvy čas nebyl. Je proto třeba mít v ČCE na plánovací období připravené projekty či aspoň jejich záměry dopředu. Bohužel ne vždy jsou v zásobě vhodné projekty z dalších grantových programů – zvláště Jeronýmova jednota (JJ) a Diakonické a rozvojové projekty (DARP).

Pro ty, které nevyhovují grantovému řízení DARP a JJ je proto od roku 2023 zřízeno zjednodušené a stručné poptávkové řízení „Včasné projekty“. Projektové oddělení bude od 1. června 2023 nabízet k podpoře externím dárcům nadále výhradně projekty DARP, JJ a Včasné projekty.

„Včasné projekty“ jsou tedy poměrně velká šance pro sbory na obdržení finanční podpory s tím, že vyplnění projektového záměru je velmi jednoduché.

V rámci Včasných projektů doporučujeme podávat žádosti na záměry, které tematicky (nebo jejich část) neodpovídají Jeronýmově jednotě ani grantovému systému DARP – případně jsou ve fázi raných úvah, kdy je do JJ ani DARP není možné podat.

Záměry, které věcně spadají do JJ nebo DARP i nadále žádají přednostně o podporu v těchto programech.

Záměry, které z věcných či finančních důvodů budou žádat o podporu jak ze zavedených programů (JJ a DARP), tak v rámci Včasných projektů, musí vymezit konkrétní část, která má být případně financována ze zdrojů pro Včasné projekty (Kulatý stůl apod.).

Podíl vlastních zdrojů žadatele, určený pravidly programů (JJ a DARP), nelze financovat ze zdrojů Včasných projektů.

Charakteristika možných projektů:

• výše podpory není omezena
  • účel podpory není omezen, musí však souviset s rozvojem sborů a škol ČCE
  • časově by projekt měl být realizován v období 2023–2030
  • lze předložit v jakékoliv fázi úvah – od prostého nápadu („nový kostel“) po detailně rozpracovaný projekt; nápad lze kdykoliv dopracovat dle požadavků dárce
  • v rámci projektu je třeba vyplnit povinná pole realizace a rozpočtu dle vlastní úvahy

Oprávnění žadatelé

• sbory ČCE na všech úrovních a školy EA

Schvalování vhodnosti záměru
Schvaluje synodní rada na návrh projektového grémia ÚCK (6 lidí), v případě větších projektů si vyžádá doporučení příslušného seniorátu či seniorátního výboru JJ.

Jak vyplnit?
Projekty se vyplní v systému grantových žádostí ČCE – https://projekty.e-cirkev.cz/zadatel

Příklady podporovaných záměrů:

• nový kostel, nová fara – pouze ve fázi raných úvah (pro žádost o podporu JJ je třeba mít již detailní plán)
  • přestavba budov na komunitní centra
  • větší rekonstrukce nesborového zázemí (zahrady, obytné domy ad.) – tzn. nespadající do podpory Jeronýmovy jednoty nebo rozsahem vysoce přesahující možnost podpory JJ
  • nákup aut
  • a další… („misie na Měsíci?“) – opravdu nevíme, jaké záměry kdo má…
Orientační objem prostředků na projekty v rámci výzvy na jednotlivé roky podpory
není přislíbeno nic, vhodné projekty budou nabídnuty dárcům
Období realizace projektů   1. 6. 2023 – 31. 12. 2030
Termín pro podávání žádostí 1. 3. – 31. 5. 2023; opakování každoročně
Nejnižší částka, o kterou lze žádat na jednotlivé roky neomezeno ,- Kč
Nejvyšší částka, o kterou lze žádat na jednotlivé roky neomezeno,- Kč
Spolufinancování nestanoveno
Místo realizace projektu bez omezení
Povinné přílohy nejsou
Nepovinné přílohy k žádosti je možné doplnit i další přílohy, usnadňující posuzování projektu

Je třeba znovu zopakovat, že přihlášení znamená nabídnutí projektu k podpoře dárcům skrze činnost Projektového oddělení ÚCK. Na poskytnutí podpory i v případě vybrání není žádný nárok ani garance.

Garantem výzvy je z pověření synodní rady Projektové oddělení ÚCK pod vedením Petra Mokrejše.
Kontakt: mokrejs@e-cirkev.cz

Návody

Propozice k podání projektu

Jak podat projekt technicky?